Pobočný spolek Brno 4 zakoupil do své rybí líhně u Hádeckého rybníka 60 000 jiker Pstruha Obecného. Nákup se uskutečnil u prověřených dodavatelů ryb s původním rodokmenem divoké formy pstruha, který zaručuje udržení kvalitního genofondu domácího druhu.
Výtěr pstruha se provádí na konci listopadu, kdy se nejdříve uměle vytřou chovné jikernačky (2-3 tisíce jiker na rybu) a následně se provede opravdu rychlé oplodnění mlíčím, které má po styku s vodou životnost okolo 25 sekund. Po oplodnění se jikry nejdříve propláchnou větším proudem čisté vody, aby se k sobě nelepily a pak se nechají při menším průtoku vyvíjet. Vývoj trvá 500-520 denních stupňů /teplota vody krát počet dnů/.
Na začátku ledna se pak jikry dostanou do stádia očních bodů (po cca 240-260 denních stupních), kdy jsou již patrné oči (tzv. oční body) budoucích rybiček. Jikry nově snesou i mírně nešetrné zacházení a mohou být tedy přepraveny do jiných líhní ve speciálních boxech, jako to bylo i v našem případě.
Jikry se v naší líhni umístily do Ruckel-Vackova aparátu, kde na síťovaných vložkách čekají až do svého vykulení. V této době je nezbytné jikry pravidelně kontrolovat, jemně je promíchat a pinzetou odebírat odumřelé či plísní napadené jikry.
Po vylíhnutí, správně vykulení, pak plůdky téměř nehybně leží a tráví žloutkový váček. Po strávení cca ½ žloutkového váčku se začíná plůdek přikrmovat speciálními granulemi. Po strávení cca 2/3 váčku se již rozplavaný plůdek vysazuje do chovných potoků, kde v přirozeném prostředí žije 1 – 2 roky. Po uplynutí této doby se ryby, teď již „násadové“ velikosti, sloví a vysadí do revíru.
Plůdek Pstruha Obecného (Potočního) je také možné odchovat do tržní velikosti na tzv. chovných žlabech, tento způsob odchovu však v našich podmínkách nelze použít.
Je na místě podotknout, že se „našim“ jikrám prozatím daří skvěle a vypadá to, že se můžeme těšit na novou generaci našeho jediného původního druhu pstruha. O jejich kondici vás budeme informovat.
Moc hezký článek a moc hezký popsané. Super práce borci.