Vážení rybáři,

rádi bychom Vás informovali o průběžném stavu jednání k revitalizaci Holáseckých jezer. 

Níže najdete zkrácený zápis z jednání, které proběhlo dne 17.2.2025 za účasti:
Marta Kolková (OVLHZ MMB), Adéla Lepková (OVLHZ MMB), Blanka Šulová (OIEF MMB) Roman Zajíček (AOPK ČR), Rudolf Formánek (AOPK ČR), Vilém Jurek (zpracovatel biologického hodnocení), Jakub Komůrka (LmB), Tomáš Pohl (OVLHZ MMB), Radomír Vondra (MČ Tuřany), Kateřina Flídrová (KRÚ JMK OŽP), Pavel Macháň (KRÚ JMK OŽP), Marta Foltýnová (KRÚ JMK OŽP), Václav Habán (MRS, Brno), Zdeněk Hruška (MRS, p.s. Brno 04), Jaroslav Ondra (MRS, p.s. Brno 04).

OBSAH JEDNÁNÍ:         

–  Jednání bylo svoláno Odborem vodního a lesního hospodářství a zemědělství MMB, na podnět Viléma Jurka (zpracovatele biologického hodnocení a dlouholetých průzkumů řešeného území), za účelem projednání správcovství lokality Holásecká jezera (stanovení správce) v rámci aktuálně připravované revize projektové dokumentace a zvolení optimálních podmínek z pohledu chovu ryb a rybí obsádky.

–  P. starosta Vondra informoval, že historicky byla určena správcem lokality, po realizaci revitalizace území, společnost Lesy města Brna (určeno tehdejším náměstkem Mgr. Hladíkem). Jakub Komůrka, zástupce LmB, danou informaci o správcovství pro tuto chvíli nemá.

–  Aktuálně není určen oficiální správce vodních ploch pouze je určen správce břehových porostů (zeleň, dřeviny apod.), a tím je městská část Brno-Tuřany.

–  Nově určený správce bude mít na starost samotná jezera, včetně technických zařízení a příbřežní vegetace – dřevin a zeleně. Rámcově by se mělo jednat o zajištění tohoto managementu:

1.      péče o dřevinnou vegetaci (porosty stromů, křoviny, solitéry) v přírodní památce i ochranném pásmu

2.      péče o travnaté plochy, břehy a rákosiny (sečení, sklízení a její odvoz)

3.      péče o vybrané chráněné a ohrožené druhy rostlin a živočichů

4.      likvidace invazních druhů rostlin a živočichů

5.      údržba mobiliáře (lavičky, naučné tabule aj.)

6.      hospodaření s vodou (udržování hladiny, zajišťování průtočnosti, odklizení nečistot apod.)

7.    rybářské hospodaření (zarybňování, odlovy, ošetřování, plánování apod.)

–  Management 1. – 7. by měl být v gesci LMB, management 7 v gesci MRS).

–  Marta Foltýnová (KRÚ JMK OŽP, oddělení vodního hospodářství) upozornila, že jezera jsou součástí rybářského revíru 461 041, Ivanovický potok 1 (mimopstruhové vody sloužící ke sportovnímu rybolovu).

–  Uživatelem revíru je Moravský rybářský svaz, Rybářský spolek Brno 4.

–  Václav Habán (tajemník MRS) sdělil, že rybářské hospodaření je ze zákona v tomto území v kompetenci a zodpovědnosti MRS.

–  Byla řešena problematika rybářství, výkonu rybářského práva a vymezení rybářského revíru, a to v návaznosti na zpracované biologické hodnocení na původní projektovou dokumentaci (GEOtest, a.s., 2020), která má dosud platné stavební povolení. 

V původní projektové dokumentaci byla vyžadována zásadní změna dosavadního zarybňování a rybářské využívání, a to:.

1)   Vyřazení všech jezer kromě Oplety (tj. vyřazení jezer Kašpárkovo, Typfl, Kmuničovo, Roučkovo, Ledárenské, Plavecké, Strakovo, Kocábka, Lávka) z rybářského revíru a vydání zákazu rybolovu a zarybňování orgánem ochrany přírody.

2)   stabilizovat rybí obsádku s dravcem (štika, candát), línem obecným či hořavkou duhovou, ostatní druhy nejsou žádoucí (zejména je nutné odstraňovat kapry, amury a invazní druhy ryb, popř. jedince želvy nádherné)

–  Jezera byla v rámci původní projektové dokumentace (resp. biologického hodnocení, Jurek 2018) rozděleny na rekreační část (Opleta) a část pro ochranu přírody (Kašpárkovo, Typfl, Kmuničovo, Roučkovo, Ledárenské, Plavecké, Strakovo, Kocábka, Lávka). 

V rámci vymezeného území pro ochranu přírody je v původní projektové dokumentaci požadavek na zpřísnění režimu, a to přísný zákaz vstupu do vody a koupání, přísná zákaz rybolovu, přísný zákaz vysazování ryb, přísný zákaz vjezdu koly a motocykly apod.

–  Vilém Jurek (zpracovatel aktuálního plánu péče a biologického hodnocení z roku 2018 a 2024) upozornil, na rozdělení na tzv. biologickou zónu (pro zajištění ochrany přírodní památky) a rekreační zónu v následujícím rozdělení:

§ Rekreační zóna – Opleta, Kocábka, Lávka

§  Biologická zóna – jezero Kašpárkovo, Typfl, Kmuničkovo, Roučkovo, Ledárenské, Plavecké, Strakovo.

Zástupci MRS a AOPK požadují zachovat rybářský revír. Roman Zajíček (AOPK) zdůvodnil zachování rybářského revíru a rybářské činnosti z důvodu zajištění hydrobiologické stability v území a dále tvrzením, že v případě zákazu rybaření to bude v praxi znamenat, že se bude v zakázaném místě rybařit dvakrát tolik – sportovní rybolov považuje za žádoucí pro udržení stability.
Dále Roman Zajíček zdůraznil, že bude muset proběhnout změna zarybňovacího plánu, např. násadou čisté linie karase obecného.

–  Zdeněk Hruška, předseda místního rybářského spolku Holásky sdělil, že je zajímá zejména jezero Lávka, které využívají výhradně pro dětský rybolov, pořádání pravidelných dětských rybářských závodů a zarybňují ho různorodou osádkou ryb. Dané považují zachovat.

–  Blanka Šulové (OIEF MMB) se dotazovala na zajištění dotačních podmínek, konkrétně na zajištění podmínek vydaného kladného odborného posudku AOPK ze dne 16. 10. 2024.
AOPK v posudku požaduje: „Jezera, tůně i zvodnatělé deprese budou po dobu udržitelnosti Projektu ponechány bez rybí obsádky. Výjimka je možná jen v případě oživení vzácnými, ohroženými a geograficky původnímu druhy ryb z červeného seznamu po předchozím projednání s Regionálním pracovištěm AOPK“.

– Zástupci AOPK, Roman Zajíček a Rudolf Formánek sdělili, že ve vazbě na podmínky z odborného posudku AOPK nebude problém, pokud jezera (i tůně) budou zarybněny a bude v daném probíhat rybolov. Nebude problém ani v případě tuně Lávky, kde by bylo zachováno různorodé zarybňování pro dětský rybolov a konání pravidelných rybářských závodů. Dané řešení naopak preferují. 

 –  Vilém Jurek (zpracovatel biologického hodnocení) zdůraznil, že rybářské využití má dlouhodobě významný negativní vliv v řešeném území – zarybněno nevhodnou obsádkou, často s neznámým počtem druhů a z pohledu ochrany přírodní památky. Dále je problematické nevhodné chování rybářů (svévolné odstraňování dřevin na březích, úpravy břehů, vypalování rákosin s hnízdištěm chráněného druhu bukáčka malého, rušení – grilovací místa s hlasitou hudbou, stanování, vjezd motorových vozidel (aut, motorek) až k jezerům, odpadky). Negativní je také záměrné pouštění psů na vodní ptactvo…). Řešením je ustanovení správců, stráže přírody a vyčlenění části přírodní památky do biologické zóny

–  Dále Jurek uvedl, že se rybářský revír nachází v přírodní památce a zájmy předmětu ochrany převládají nad zájmy rybářství. K tomu to je nutný právní výklad OOP.

–  Z pohledu MRS a AOPK bude dostačující zajištění požadovaného klidu v biologické zóně prostřednictvím domluvy zástupců MRS (domluva rybářům), popř. hlídkami městské policie a správcem lokality. Z pohledu AOPK není nutné vyhlašovat zákazy činností. Vilém Jurek podotkl, že dalším institutem dodržování pravidel je ustanovení stráže přírody.

–  Zástupce Odboru životního prostřední Krajského úřadu Jihomoravského kraje, oddělení vodního hospodářství s návrhem MRS a AOPK souhlasí (zachování rybářského revíru a rybaření). Pracovníci oddělení ochrany přírody a krajiny jsou v tomto směru zdrženliví a poukazují na primární ochranu, čímž je přírodní památka, a nutnost postupu dle platného Plánu péče o přírodní památku Holásecká jezera na období 2024 – 2033.

–  Koncem týdne, v pátek 21. 2. 2025, je svolané velké společné projednání aktuálního stavu projektové dokumentace s dotčenými orgány. Účastnit se bude odbor životního prostředí krajského úřadu JMK, zástupci AOPK, zpracovatel biologického hodnocení apod.

–  MRS a místní spolek rybářů požadují po dokončení revize projektové dokumentace její zaslání k bližšímu seznámení.